Ronai and Ronai
AMERIKAI

Izraeliek játsszák Hitler kedvencét 2011. július 25. hétfő 20:04 | Rákócza Richárd Forrás: AP

  • Hozzászólások(6)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Izraeliek játsszák Hitler kedvencét

Bayreuth, Németország – Nem mindennapi műsorral készülnek a századik Wagner-fesztiválra: nemhivatalosan, de sztárvendég az Izraeli Kamarazenekar. A Führer csak azért nem forog a sírjában, mert nincs neki.

A hétfői fesztiválmegnyitón ott volt Angela Merkel német kancellár és Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank igazgatója. Az 1876-ban épült koncertteremben összegyűlt politikai és üzleti elit a Tannhäuser nyitányát hallgatta, sokan azonban már a holnapi előadásra gondoltak, amire jó előre elkelt minden jegy.

Harmincas évek: a diktátor frakkban érkezik a fesztiválmegnyitóra

Nem csoda, hiszen meglehetősen pikáns lesz az előadás: a megátalkodott antiszemita Wagner műveiből a Hitler és garnitúrája által is nagy becsben tartott fesztiválon az Izraeli Kamarazenekar játszik egy részletet – nem kis felháborodást okozva odahaza is: a zsidó államban Wagner évtizedeken át, ha nemhivatalosan is, de tiltólistán volt; az első hivatalos jeruzsálemi Wagner-előadást, amelyen a Trisztán és Izolda hangzott el, Holokauszt-túlélők zajos tiltakozása kísérte 2001-ben. Azon a botrányos előadáson a berlini Staatskapelle lépett fel az argentin-izraeli karmester, Daniel Barenboim vezényletével.

Az Izraeli Kamarazenekar első klarinétosa, a huszonhét éves Dán Erdmann édesapjával volt jelen a 2001-es koncerten. Emlékei szerint harminc-negyven ember vonult ki a koncertteremből kiáltozva, káromkodva, ajtócsapkodás közepette. Akik viszont maradtak, a végén vastapssal, állva ünnepelték a művészeket.

Az Izraeli Kamarazenekar

Tíz év telt el azóta, és noha az izraeli zenekar hivatalosan nem szereplője a bayreuthi fesztiválnak, az indulatok most is erősek Wagner-ügyben. Elan Steinberg, a Holokauszt-túlélők és Leszármazottaik Amerikai Szervezetének alelnöke szerint az Izraeli Kamarazenekar erkölcsileg megbukott azzal, hogy elvállalta a bayreuthi fellépést, és szégyenteljesen leszámolt a szenvedőkkel szemben kötelező szolidaritással. „Senki nem mondja, hogy ne játsszanak Wagnert. A nyilvános zsidó elutasítás azonban erőteljes üzenet volt a világnak, amellyel rávilágított az antiszemitizmus ocsmányságára és azokra, akik vallották ezeket az eszméket.”

A dédunoka szakítani akar a sötét családi örökséggel

Bayreuth városa és a Wagner család viszont szeretne szakítani a múlttal, amelynek egyik legsötétebb fejezete az Adolf Hitlerrel fenntartott barátság. Katharina Wagner, a zeneszerző 32 éves dédunokája ígéretet tett arra, hogy kutathatóvá teszi a családi archívumot, így nyilvánosságra kerülhetnek a hitleri kapcsolat eddig rejtett vonatkozásai.

Felix Gothart, a bayreuthi zsidó közösség vezetője – mely közösség ma ötszáz főt számlál, kétannyit, mint Hitler hatalomra jutásakor – ugyancsak bírálta az izraeli muzsikusok fellépését. Szerinte erre nem lett volna szabad sort keríteni, amíg még vannak túlélői a Vészkorszaknak.

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 5.0/5 (2 szavazatból)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: +3 ( 3 szavazatból)
Izraeliek játsszák Hitler kedvencét , 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Címkék:, , ,

  • Hozzászólások(6)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

6 Reader’s Comments

  1. Ezt nevezik fellazulásnak.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +1 (1 szavazás)
  2. Vagy inkább megbékélés kezdetének, nem? :wink:

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +4 (4 szavazatból)
  3. Pár éve a Dohány utcai Zsinagógában is hallható volt Wagner….:)

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +3 (3 szavazatból)
  4. Szerintem baromság az egész. A családunkban igen sokan nem jöttek vissza annak idején Horthy Magyarország által szervezett (“kirándulásból), ennek ellenére miért nem lehetne meghallgatni egy velünk nem szimpatizáló művész műveit. Ez már vaskalaposság!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +6 (6 szavazatból)
  5. A Dohány utcában láthatóan már betegen, a mindenki által szeretett Polgár László énekelt Wagnert. Ő ugyan abból a meggondolásból tette, mint most Bayreutban teszik. A szerencse az volt, hogy Polgár iránti szeretet és tisztelet nagyobb volt a döbbenetnél, így nem lett botrány belőle. A mostani más eset, mert a bayreutiakat nem köti össze semmi az izraeli előadókkal.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +4 (4 szavazatból)
  6. Ideje lenne betemetni az árkokat, és jó ha valaki ebben, példát mutat. A sebek felszaggatása akár a tiranonozás csak a gyűlölet konzerválására jó.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +3 (3 szavazatból)

Írja meg véleményét!

 
Kapcsolódó cikkek

Hitler Olaszliszkán 2011. október 15. szombat | AN

Nem kell senkinek a Hitlerre hajazó kiscica 2011. július 31. vasárnap | AN

KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos