Ronai and Ronai
AMERIKAI

Szentendrére tart az amerikai magyar bányászház 2012. május 13. vasárnap 11:48 | AN Forrás: MTI

  • Hozzászólások(5)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Szentendrére tart az amerikai magyar bányászház
Washington – Magyar intézmények és az amerikai magyarság szervezeteinek összefogásával kiállítás nyílt pénteken a New York-i magyar főkonzulátuson annak a pennsylvaniai Vintondale bányásztelepülésnek a két világháború közötti tárgyi emlékeiből, amelynek egyik rekonstruált házát a szentendrei Skanzenben tekintheti majd meg a hazai közönség.
.
A nemzeti összefogás jelképes gesztusaként a New York-i képviseleten újabb csoportos ünnepélyes állampolgársági eskütételt tartottak pénteken. A főkonzulátus, amelynek az elmúlt két év során ez már a 20. hasonló rendezvénye, ezen a héten Detroitban, Clevelandben, New Yorkban és Wallingfordban – a kivándorolt magyarság számára szimbolikus helyszíneken – újabb 100 embernek juttatta el a honosító okiratot.
.
Az Életmód egy pennsylvaniai magyar bányásztelepülésen a két világháború közötti időszakban címmel megnyílt kiállítás központjában a Vintondale-ben összegyűjtött tárgyi emlékek állnak. A település egykoron jelentős lélekszámú magyar lakossága Bátyuból, Bereg megyéből vándorolt ki Amerikába.
.
Bagu Balázs háza, amelynek alsószintjén boltok voltak, és amelynek teljes eredeti berendezése napjainkig szinte érintetlenül megmaradt, hamarosan, a Skanzen szakembereinek felügyelete alatt Magyarországra települ.
.
A vintondale-i értékmentést az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Amerikai Magyarokat Kutató Munkacsoportja kezdeményezte. A Bagu-házra, amely a Skanzen első olyan magyar épülete lesz, amely nem a Kárpát-medencéből származik, Balogh Balázs, a kutatóközpont főigazgató-helyettese, a Néprajztudományi Intézet igazgatója bukkant rá, aki az előző évtized folyamán többéves terepmunkát végzett az amerikai Közép-Nyugaton, a 19-20. század fordulóján kivándorolt magyarság kultúráját kutatva.
.
Balogh Balázs az MTI-nek elmondta, hogy a hazaszállítandó épület tipikus “burdos ház” (az amerikai magyarok így használták a szállásként vagy panzióként fordítható angol boarding house kifejezést), amelyben egy-egy ágyra rendre három ember is jutott, akik a bánya műszakjainak megfelelő ütemben, egymást váltva tudtak aludni.
.
“Az épület könnyűszerkezetes amerikai épület, de a ház mögött egy szalonnasütőt, egy húsfüstölőt és egy szőlőlugast alakítottak ki, amelyeken keresztül ‘megfogható’ a korabeli magyar életmód” – mondta Balogh Balázs.
.
Cseri Miklós, a szentendrei Skanzen főigazgatója szerint a vezetése alatt álló szabadtéri múzeumnak már az 1967-es alapítása óta úgy kellett volna gondolkodnia, hogy “ne csak a trianoni Magyarországon belüli építészeti, tárgyi és szellemi örökséget gyűjtsünk, hanem minden magyar nyelvterületen”. Mint mondta, erre egészen 1998-ig kellett várni, amikor Hámori József kultuszminiszter megadta az engedélyt, hogy a múzeum a határokon kívül, így Erdélyben és a Felvidéken is gyűjthessen.
.
„Egy jó múzeum gondol a jövőre. Miután befejeztük az erdélyi tájegységet, ha megkapjuk erre a kormányzati támogatást, akkor 2015-2016-ban elkezdjük a diaszpóra magyarságának épített és szellemi örökségének bemutatását”, mondta Cseri Miklós.
.
Cseri Miklós kijelentette, hogy egyebek között kanadai, ausztrál, izraeli és holland tájegységi projektekben gondolkodnak.
.
„Egy modern múzeum nem elégedhet meg azzal, hogy pusztán narratívákat mond fel, hanem szüksége van arra, hogy provokáljon, és hogy olyan új témákat vessen fel, amelyre az adott társadalom igényt tarthat”, mondta a Skanzen főigazgatója.
.
A vindondale-i projektet kiegészíti majd, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által rendelkezésre bocsátott, valamint a helyi magyarság szervezetei által összegyűjtött pénzből, ugyancsak a Skanzen számára, a clevelandi püspökségtől megvásárolják egy bezárásra került magyar templom ólomüveg ablakait.
.
Az összefogásban anyagi eszközökkel, vagy egyéb támogatással a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, a MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja, a New York-i főkonzulátus, a Balassi Intézet New York-i Magyar Kulturális Intézete, az Amerikai Magyar Koalíció, a ligonieri Bethlen Közösség, a clevelandi tiszteletbeli konzulátus, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős államtitkársága és a Nemzeti Kulturális Alap Ithaka pályázata vett részt.
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 0.0/5 (0 szavazatból)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: +1 ( 3 szavazatból)

Címkék:, ,

  • Hozzászólások(5)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

5 Reader’s Comments

  1. Ennél fontosabb dolog nincs is! Soha többet nem megyek a Skanzenbe, pedig a közelében lakom.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: -1 (1 szavazás)
  2. Vicces, hogy nem ex-bányászvárost választottak helyszínnek – Miskolc, Pécs, Tatabánya, vagy Salgótarján jobb lett volna. :(

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +1 (1 szavazás)
  3. Jó tudni, hogy Pennsylvania is magyar nyelvterület. Már csak az a kérdés, hogy mikor akarnak kilépni az USA tagállamai közül, hogy mielőbb csatlakozhassanak Magyarországhoz.
    Nyilván egyeztetnek Kanadával, Izraellel, Hollandiával és Ausztráliával, hogy zökkenőmentesen tudják lebonyolítani az együttes visszatérést, Magyarországanyácska szerető kebelére…

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +2 (2 szavazatból)
  4. Ne ragadjatok le a részletkérdéseknél.
    A lényeg, hogy újabb 100 Orbán-szavazó lesz a következő választáson.
    És még mindig rá szavazna az itt élők többsége.
    A nem szavazok sem tűnnek aktívabbaknak.
    Ha így haladunk, a 2/3 akár 3/4 is lehet.
    Ha nem teszünk ellene…

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +2 (2 szavazatból)
  5. A bányászház hazaszállítása szép tett, csak gratulálni lehet hozzá. Az egykori nagy kitántorgásra emlékeztet. Remélem, egyszer a mostani németországi lakásom is erre a sorsra jut a Benyovszky, Móré, Kasznár.Ring, Szász István festményeimmel együtt. A fideSS-szavazatok ilyen módon való szaporítása pedig egyszerűen aljasság, visszaélés az emberek legszentebb érzéseivel.
    Egyébként a századforduló körül nagyon sokan csak megjárták Amerikát, volt, aki többször is, mert zsebben hozták haza a megkeresett pénzt, amiből itthon földet vettek, vagy építkeztek. Nagyon sok fénykép, tárgyi emlék hever még vidéki portákon, melyeket Amerikából hoztak haza egykori tulajdonosaik, ezeket is megérné összegyűjteni, talán vannak is ilyen kezdeményezések, pl. tájházak részéről.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +5 (5 szavazatból)

Írja meg véleményét!

 
Kapcsolódó cikkek

A közöny és a Fidesz győzött Esztergomban 2012. március 26. hétfő | AN

KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos