Budapest – Sok hűhó – nem semmiért. Akár így is összegezhetnénk azt a cirkuszt, ami az elmúlt egy évben a Tarlós István vezette fővárosi önkormányzat és az Alstom cég között történt. A nagy dirrel-durral felbontott szerződés emléke már a múlté, a felek minden vitás pontban megegyeztek, a szabadságharcnak ez a csatája végért. Ha megkésve is, de törve nem: új metrókocsik jönnek Budapestre.
Minden vitás kérdésben megegyezett a főváros az Alstommal a metrószerelvények ügyében. Budapest 12 pontos javaslatcsomagot dolgozott ki, amelyből a francia cég 11-et már korábban elfogadott, az egyetlen vitatott kérdésben, a vis maior-ügyben pedig most tudott egyezségre jutni a két fél.
A megállapodás részletei egyelőre nem ismertek; a szerződést csütörtökön, zárt ülésen tárgyalja majd a Fővárosi Közgyűlés.
Patrick Kron, az Alstom-csoport elnök-vezérigazgatója július 20-án este Budapestre érkezik, s ezen a látogatáson alá is írja a szerződést Budapesttel.









Tarlós nem visszakozott,hanem rábólintott arra,amit az Alstom akart…
Feltetelezem, hogy a fekrendszert modositjak, az alacsonynak itelt kocsik kozotti atjarokert arengedmenyt adnak, a kalauzkulccsal nyithato elektromos szekrenyeket Elzett zarakkal latjak el. A mindentudo magyar es az arrogans francia konfliktusanak ballonja nagy valoszinuseggel kipukkadt. Remelni lehet, hogy belathato idon belul forgalomba allnak a szerelvenyek. Ugy latszik az ilyen cirkuszok a magyar jarmubeszerzesek koreografiajahoz tartoznak – lasd a Combinok koruli balhekat – Demszky mar azzal fenyegetozott, hogy visszakuldi a szerelvenyeket nehany banalis problema miatt, amlyeket a szallito korrigalt es a szerelvenyek megbizhatoen mukodnek.
Most pedig meg kellene vizsgálni azt, kik a felelősek a beruházás megvalósítását közel egy éve tartó akadályozásáért, az e miatt keletkezett anyagi és erkölcsi károkért, amelyek ez alatt hazánkat és a Fővárost érték.
A médiában rengeteg extrém információt olvsstam a fékekről, a szerelvények magasságáról, a kerekek kopásáról. Aztán ezeket semmilyen hiteles forrás nem erősítette meg, és nem is cáfolta. Ha igaz, hogy nem redundáns a fékrendszer, én sem vettem volna át a szerelvényeket (és nem is utaznék rajtuk). De nem tudom, hogy igaz-e.
.
Az mindenesetre nem érv, hogy ezek a kocsik kiválóan üzemelnek nyugat-európai nagyvárosokban, mert ezek nem azok a kocsik. Magyarországra számos vállalat sóz rá vacak terméket, mert ide az is jó. (És valóban).
.
Első ránézésre úgy tűnik, hogy Demszkyék nem tudtak szerződést kötni. Mindig csak olyan kötbér került bele a szerződésekbe, hogy a fővárosnak kellett többet fizetni. Lásd útépítés, lásd metró, lásd híd, lásd szerelvény. A kivitelezőnek sosem kellett. Ez egyébként nem csak Budapesten van így, a jelenség országos: az önkormányzatok általában nincsenek tisztában a kötbér fogalmával, ha építési megbízásról van szó. Sok hasonló esetet láttam már.
.
Van erre egy magyarázat, úgy értem, azon kívül, hogy mindenki hülye, aki az önkormányzatoknál dolgozik (lehet, hogy ez igaz, de túl egyszerű).
.
Ez a magyarázat úgy hangzik, hogy az egész előre le van vajazva, a pénz nagy részét lenyúlják, és ebben a kivitelező partner. Ezért nem kell kötbér. Sőt, csak akadályozná a pénz áramlását kifelé.
.
Egyesek szerint az Alstommal is az volt a baj, hogy a váltás után az új bandának nem fizetett (azonnal). Hajlamos vagyok ezt elhinni. Mi más oka lenne, hogy minden munkánál az önkormányzat jár pórul?
Csak azt kellene megnézni, hogy Tarlós magánszámlája hány €-val gyarapodott és mindjárt világos lenne minden.
Az Alston az első perctől tudta, hogy ők jönnek ki győztesen a vitából. A nmégyes metró az alston szerelvényekre lett tervezve és megépítve. Ha szerződést végleg felmondták volna, sok éves csúszás és sokmilliárdos veszteség érte volna Budapestet, Azt meg megbecsülni is nehéz, milyen következményei lettek volna a kettes metró leállásának. Tarlós a vitával megpróbálta megmutatni milyen a magyar virtus, A magyar ellenállásra már csak ez a jellemző. Hivalkodunk, dicsekszünk a nemzeti nagysággal, aztán szépen behódolunk, és röhög rajtunk a világ.Most viszont mondhatjuk mi, hogy ismét méltóak voltunk sumér őseinkhez, és megin hatalmas győzelmet arattunk! (magunk felett.) Hogy mibe került ez, az szigorú titok. Ezárt zárt az űlés.
hehehe
ugyancsak pletyka, hogy 47 (!) oldalas hibajegyzéket hozott össze a minszki metrószerelvényeken edződött hatóság, nem igaz?
ha ekkora a hibalista, akkor min görcsöltek eddig? elhajtani az alstomot, és annyi.
de, ha az előző hír nem igaz, akkor marad a jatt.
A4-es metro a Demszky-ek bulija volt. nyilvan kellett az o (le)fizetett kozremukodesuk, hogy az Alstom nyerjen. Aztan jott Tarlos es csapata, egybol eszleltek, hogy rossz a fekrendszer, – amit erdekes modon a korabbi muszaki garda nem vett eszre – nosza kossunk belejuk. Nem azert mert valoban rossz volt az, hanem, neki is jojjon be valami le. Be is jott/fog jonni. Az Alstom meg nem fogja nyilvanossagra hozni, hogy ezeknek mennyit fizettek pult alatt, mert o eladni akar. Ez ez kevesebb, mintha vegleg bebukna a szallitoi szerzodest.
Szerintem az anyagi okok a másodlagosak.
Az igazi, hogy az SZDSZ által vezetett Főváros ne tudja ezt a fejlődés is a számlájára írni. Hiszen semmi olyan műszaki változtatást nem tett a cég az elmúlt év alatt, hogy ami miatt most mindjárt minden jó legyen. Ez szintiszta politika. Ja, hogy közben a konyhára is csurrant-csöppent, az csak hab a tortán.
Demszkynek egy csomó negatívumot fel lehet sorolni, de az tény, hogy az elmúlt 20 évben beindult egy folyamat, ha akadozva mindenfajta gáncsoskodással szember és csak döcögve, de van fejlődés. A 4-es mertró építése mennyi viszontagsággal kezdett épülni. A jelenkori bagázs folyamatosan csak gátolt és gáncsoskodott, de véglegesen nem tudta megakadályozni az építést. A régi szakasz megújulása is megtörtént, és az i-re a pontot az új szerelvények tették volna fel. Na ezt nem akarták, így ez a megoldás volt a leg kézenfekvőbb.
Majd Tarlós fogja verni a mellét, hogy az Ő szakmai odafigyelése és tárgyalóképessége kellett, hogy a városunknak új szerelvényei legyenek. Aztán már el is lesz felejtve, hogy ezért valójában Demszky tett meg mindent.
A “nemzeti főadónkon” a minap azt hallottam, hogy a fékrendszerre a közlekedési hatóság derogációt adhat. Meg is állt a kezemben a kanál…
Köszönjük meg a 4-es metrót Demszky Gábornak Ez az ő áldozatos, kitartó munkájának az eredménye.a Fidesz és “civiljei” gáncsoskodásával szemben.Mert, hogy a 4-es metróra szükség van, az vitathatatlan, csak a Fidesz kérdőjelezte meg. Az, hogy a Közlekedési Hatóság pont 1 héttel Demszky távozása , a metrókocsik átadása előtt nem adta meg az üzembe helyezési engedélyt, az nyilvánvalóan politikai trükk volt, nehogy már Demszky dicsőséggel távozzon. Valahogy még utolsó percben is le kellett járatni, hogy végre új világ jöjjön a fővárosba is , maga Tarlós István.-aki majd rendbe teszi Vitézy Dávidkával együtt azt a sok botrányos ügyet, ami a metró körül volt, amit maga a Fidesz generált. Nincs ebben semmi új, ez maga a Fidesz protokoll.
Csakaztán rágyöttek , ha nem veszik át azokat a szerelvényeket akkor Tarlós-huszároknak elnevezett minimálbéralatti beszipkázott nyuggereknek kell majd
-
( a várhatóan hatalmas kártérítések megfizetése miatt , Főváros által a szállítócégnek és az EU .-nak )
-
Talyigákon fuvarozni a T. Utazóközönséget a földalatti járatokban.Szüzmáriás nótaszavú indulókra , hogy jobban menjen a csicskázás.
Geyza
Miért szabdaltad szét a mondatot? Alig lehet értelmezni.
Mondjátok, mennyi 30 milliárd Ft. átutalási bankköltsége? Hol van most ez a pénz? Hová utaljuk ismét?
0,5 % 1% ? Mennyi?
nem kellene elmulasztani egy igazi oknyomozo riporternek utanna nezni,hogy valojaban ki is jart itt jol ! Belenezni egyes fiokocskakba.
Igen, szerintem is az volt a gond, hogy nem jattoltak a jó helyre (is).
elnezest de javitom a hozzaszolasom : utananezni.Mergemben ilyen hibat kovettem el.
Ezeknek a kocsiknak a használhatatlanságát, veszélyeit, konstrukciós hibáit (áramszünet utáni véletlen indítás lehetősége, az alagútban, pl. tűz miatt megállított szerelvények ajtóinak blokkolása, egykörös fékrendszer, stb.) annak idején a VEKE egy, tíz-egynéhány pontos, igen meggyőző tanulmányban összegezte. E tanulmány egyik szerzője, illetve a VEKE akkori elnöke Vitézy Dávid úr volt (nem véletlen névazonosság).
Így hát két eset van: a fent említett úriember és szervezete hülyeségeket állított (nem tartom valószínűnek, az irat műszaki tartalma sajnos mást sejtet), vagy most adta el magát egy tál lencséért (ami az ő magánügy, nyilván négyszemközt köp a tükörbe, ha valóban mérnök, és letette a vonatkozó esküt), a kilóra-literre-méterre jó pénzárt megvan, az utasok meg, ha megdöglenek, az ő magánügyük, a befolyó pénz számít egyedül elv értelmében.
Cseppben a tenger, T. Kommentelők!. Íme korunk hőse, a fiatal, értelmes, nagy tudású, megbízható fidesznyik! (Bár én az ilyen fajzatot mosolygó nácinak szoktam nevezni.)
Kívánom, hogy egyedül utazzon azon a metrón, amelyen az általa ismertetett bajoknak csak a fele fordul elő! Remélem, a poroltó sem fog működni!
Fék! Fék!
Aki nem emlékszik szeretném emlékeztetni, hogy anno valamikor hülye nyugati autógyárak feltalálták a blokkolás gátlót. és mit ad Isten a hülyék fel is szerelték azt autókra. Mit nem ad Isten, még felelőtlenül használták is ezeket az autókat.
No már most, egy-két marha magyar honpolgár gondolt egyet és külföldön vásárolt ilyen “ócska” autót. Szegényeknek a gondja akkor jelentkezett, mikor magyar honban ezen autók megbuktak a műszaki vizsgán. Vajon miért? Hát azért, mert akkorában nálunk az volt a követelmény, hogy bizonyos sebességre gyorsítva a járművet fékezéskor a kerekeknek blokkolni kellett, hogy miért, azt most ne részletezzük. Hát ugye szerencsétlen blokkolás gátló bizony nem engedte blokkolni a kerekeket, következésképp alkalmatlan, bukfenc.
Nos amikor először olvastam a selejtes francia fékekről ez jutott eszembe, vajon nem mi kullogunk valahol hátul megint?
Egy naiv kérdésem van csak, vajon mitől javultak megt a fékek? Vagy talán megint nekünk kell tudomásul venni, hogy a tecnikai fejlődés most sem állt meg.
Hát bizony van dilemmám.
T. Balogh de nem balga, itt nem a blokkolásról van szó, hanem arról, hogy a két fékkör ugyanarra a beavatkozó szervre hat, csak az egyiket üzemi, a másikat vészféknek keresztelték el. Márpedig, ha VÉSZfékről beszélünk, ennek teljesen különálló – redundáns – rendszert kell alkotnia – ui. mi történik akkor, ha történetesen pont az a fékpofa megy tönkre, amelyre mindkét rendszer hat?
(Egyébként: a túlhaladott, kiselejtezendő, stb. MSZ a személyfelvonókra pl. …7X-es biztonságot ír elő. Hány liftbaleset is volt Magyarországon?)
Az egész szerződés újrakötés nyilván pár zsebbe tolt nokiás raklapról szólt.
Mindjárt megfelel a jobboldalnak is a dolog…
T.Thanatos!
Nem akarok szakmai vitát kezdeményezni, de járműveken jelenleg Mo. üzemi-, biztonsági-, lassító-(retarder), és rögzítőfék létezik. A retarder kivételével, egy beavatkozó szervet (dobfék,tárcsafék) vezérelnek egymástól független rendszerekkel. A szabvány szerint a működtetésnek kell függetlennek lenni. A személyfelvonókra teljesen más előírás vonatkozik, ebben tökéletesen igazad van. Mellesleg a nemzetközi szabványok sem tartalmaznak szigorubb előírásokat a járművekre.