Budapest – A miniszterelnök szóvivője és a Bankszövetség is cáfolta, hogy elkészült a bajba jutott hiteleseket mentő csomag. Azt mondták: valamennyi sajtóhír csak találgatás.
A mentőcsomag részleteit a tervezetre hivatkozva a Magyar Hírlap hozta nyilvánosságra. A lap szerint a mentőcsomagban rögzítenék a valutaárfolyamot, felállítanák a Nemzeti Eszközkezelőt és feloldanák a kilakoltatási moratóriumot is.
A Bankszövetség az egyeztetések kezdetekor arról beszélt, hogy átfogó megoldást szeretnének nyújtani, míg Szijjártó Péter korábban azt nyilatkozta, ragaszkodnak ahhoz, hogy a családok számára kiszámíthatók legyenek a lakáshitelek törlesztőrészletei.
A csomagról azóta nem sokat tudni. A Magyar Hírlap értesülései szerint azonban már elkészült a dokumentum. A lap a tervezetre hivatkozva azt írja: annak öt lényeges eleme van. Eszerint a 30 millió forint alatti ingatlanok esetében rögzítenék a valutaárfolyamot: a svájci frankot 190, az eurót pedig 265 forinton. Felállna a Nemzeti Eszközkezelő, amely forgalmi érték alatt államosítaná az ingatlanokat. Megszűnne a kilakoltatási moratórium, amellyel egy időben árverezési kvóta lépne életbe, így a veszélyben lévő ingatlanoknak egyszerre legfeljebb öt százaléka kerülhetne piacra.
A lap információit a miniszterelnök szóvivője híradónknak röviden úgy kommentálta, hogy az csak találgatás. “Még zajlanak az egyeztetések, minden, amit a csomagról mondanak, spekuláció” – nyilatkozta Szijjártó Péter.
Sokkal többet a Bankszövetségnél sem árultak el. Azt mondták egyszerűen azért nem, mert még nem készült el a mentőcsomag. A kiszivárgott híreket csak röviden kommentálták. Azt mondták, hogy nem öt pontban, és nem 190 forintos svájcifrank-árfolyamban gondolkoznak.
A mentőcsomagot egyébként nem csak az adósok, de az ingatlanpiac is nagyon várja. Szakemberek azt mondják, a moratórium feloldásával újra fellendülhet az ágazat. „A bankok finanszírozási hajlandósága is javulhat azzal, hogy a fedezeteket tudják már érvényesíteni a hitelek mögött. Ez azt jelenti, hogy a háztartások is könnyebben juthatnak majd hitelekhez, a kereslet élénkülését jelentheti a piacon” – vélekedett Déry Attila, az Otthon Centrum ingatlanszakértője. Részleteket a mentőcsomagról legkorábban a jövő hét közepére ígért a Bankszövetség.
Ötletgazda van elég….
Meg nem is lesz
nem akarok a kormánynak ötleteket adni, de, annyira híresek a kommunukációról,— miért nem jutott eszükbe a 16 %–os személyi jövedelem adót és a családi adókedvezményeket úgy kommunikálni, mint mentőövet a devizahitelesek számára.?…… hiszen a képviselői adóbevallásokból tudhatjuk, hogy zömük devizában adósodott el…. és ha mentőövet dob egy matróz, úgyis csak matrózhoz közeli fuldoklók fognak megmenekülni, a többieknek meg jónapot….aki meg nem is vitte semmire?
….néhányuknál már kiszámolták, hogy a családi adókedvezmény + a változott jövedelemadó többszázezret hoz havonta a konyhára,—- egy havi megtakarításból mennyi adósságot tudna törleszteni a banknak?
….
A lakhatási alapjogra csak dec. 31-ig lehet majd hivatkozni. (Persze ha addig az ügybuzgó Lázá vagy a hagymázos Balsai nem nyújt be egy újabb alapjogokat érintő törvényjavaslatot.) Január 1.-vel ugyan is megszűnik ez is, mint sok más alapvető demokratikus emberi szükségletet kiszolgáló passzus. Meggyőződésem, hogy a kormány addig fogja ódázni a dolgot amíg az új alkotmány szerint már nem kell ezzel foglalkoznia. Ez jó lesz a bankoknak, jó a kormánynak az emberek pedig mehetnek a levesebe.
Füles
A lakhatási alapjog nem azt jelenti, mindenkinek saját tulajdonú lakás jár, akinek nincs rá pénze.