WASHINGTON – Egy széleskörű kormányzati vizsgálat első igazi győzelmét aratta pénteken a korrupcióellenes küzdelemben, amikor a Johnson & Johnson bevallotta hogy európai orvosokat fizetett le, és elfogadta az ítéletet, aminek keretében 70 millió dolláros bírságot fog kifizetni.
Az ügyészek hozzátették, hogy amiért a vállalat hajlandó volt jelentős segítséget nyújtani további korrupciós vizsgálatokban, a bírságot jelentősen csökkentették. A Johnson & Johnson-on kívül még vagy egy tucat nagy gyógyszer- és orvosiműszergyártó ellen van folyamatban korrupciós vizsgálati eljárás.
A Johnson & Johnson térd és csípőprotéziseket gyártó leányvállalata elleni eljárásban napvilágra kerültek olyan belső e-mailek, amelyek azt mutatják, hogy a készpénzes borítékok sebészeknek juttatása bevett szokás Görögországban, és a levelekből az is kiderült, hogy ha nem fizetnének több pénzt zsebbe, akkor a vállalat év végére elveszítené forgalmának 95 százalékát.
Az előbbi példa csupán egy a számos más, a vállalat által alkalmazott technikából.
A Johnson & Johnson számára az ítélet nagyon rosszkor jön, mivel jelenleg 50 termékét kellett visszahívnia, többek között olyan márkákat, mint a Tylenol, a Motrin, a Rolaids és a Benadryl.
Tavaly két népszerű csípőimplantátumot is vissza kellett vonnia, miután kiderült, hogy a termék a páciensek több mint felénél már a beültetés után közvetlenül tönkrement.
Pénteken a Johnson & Johnson további 7,9 millió dollár kifizetésébe is beleegyezett a britt United Kingdom Serious Fraud Office számára. Ezen kívül bevallotta, hogy az Egyesült Államok kormányával egyezségben jutalékot fizetett Saddam Husszein iraki rezsimjének az ENSZ olajat élelmiszerért akciója keretében, amelyről azóta kiderült, hogy bővelkedett csalásokban.
A cég olyan lengyel orvosoknak és adminisztrátoroknak is fizetett rendszeres kenőpénzt, akik az orvosi műszerek beszerzésére vonatkozó döntési pozícióban voltak. Ezen kívül romániai orvosoknak is fizetett, hogy az ő gyógyszereiket írják fel a betegeknek.










