Budapest – A szélsőségeseknek szóló rémisztő üzenetnek, egyszersmind az áldozatok megcsúfolásának tartja a több száz, vasárnap este Belgrádban és Újvidéken protestáló, hogy a budapesti Fővárosi Bíróság – nem jogerősen – felmentette Képíró Sándort. A háborús bűntett vádjával 93 évesen bíróság elé kerülő volt csendőr századost azzal vádolják, hogy 1942. január 21. és 23. között egy újvidéki razzia során járőrcsoport parancsnokaként közreműködött ártatlan civilek – többségében szerbek és zsidók – kivégzésében. A Fővárosi Bíróság bizonyítottság hiányában mentette fel Képírót.
A megmozdulást egy civil szervezet, a Társaság a holokauszt emlékének megőrzéséért szervezte. Avram Israel, a „Bűnös” címmel meghirdetett tiltakozás egyik szervezője elmondta: „Belgrád azt a világos üzenetet szeretné küldeni az Európai Uniónak, a demokratikus Európának, hogy Képíró bűnös.” Arra számítanak, hogy másodfokon igazságos döntést hoz a bíróság a bűnösnek nyilvánítja Képírót.
A belgrádi megmozduláson részt vett Bruno Vekaric, a háborús bűncselekmények ügyében eljáró szerb különleges ügyész helyettese is. Kijelentette, hogy „az egész világon minden normális emberben nyomot hagyott”, hogy a budapesti bíróságon a hallgatóság egy része tapsban tört ki az ítélethirdetés után. „Nem vagyok biztos benne, hogy ezt a tapsot nem hallotta meg Anders Breivik, mielőtt megölte azokat a fiatalokat Norvégiában” – mondta az ügyész. „Ez egy rémisztő üzenet a szélsőségeseknek szerte a világon, egyszersmind az áldozatok megcsúfolása” – fűzte hozzá Bruno Vekaric.
Az újvidéki megmozduláson felszólalt az 1942 januárjában Újvidéken és környékén elkövetett tömeggyilkosságok egyik túlélője, a ma 86 éves Ljubisa Letic, akinek apja és két nagybátyja is áldozatul esett a mészárlásnak. Elhangzott, hogy a tiltakozást szervező civil szervezet, a magyarországi jogerős ítélet megszületése után, Képíró ügyében eljárást kezdeményez a háborús bűnösök ügyében eljáró szerb ügyészségen.









Ujra bebizonyosodott,hogy Magyarország 66 év elteltével a felszabadulás óta,sem képes szembenézni szörnyü multjával.
És a 69 évvel ezelőtt Ujvidéken elkövetett tetteivel sem!
Nem csodálkozom,hogy a müvelt nyugat, Európa utólsó, nácikat támogató államának tart minket!
Én ugyan nem vagyok személyesen érintett, de össze lehetne hozni egy tüntetést a nagyságrendekkel nagyobb 1944-45-ös magyarellenes tömeggyilkosságok miatt.
Erről a szerbek hallgatnak mint ….. a fűben.
Egyébként igazuk van. Tetszettek volna előbb jönni.