Budapest – A vezető amerikai lap a magyar főváros ingatlanpiacára vet egy pillantást. Az írást rövidítésekkel közöljük.
Az 1914-ben épült téglagyárban lévő két hálószobás, nyugati fekvésű, a Dunára és a fákkal sűrűn benőtt Margitszigetre néző loftlakás Budapest központjában van, ahol a legtöbb külföldi lakást vesz, a Riverloft társasház azonban olyan extrákat is kínál, mint edzőterem, uszoda, teremgarázs, belső kert és huszonnégy órás portaszolgálat. Az egykori gyárépületben 2008-ban huszonhét loftlakást és irodákat alakítottak ki. A belsőépítészet a legjobb anyagokkal dolgozott.
Az épület a valaha iparinak számító tizenharmadik kerületben van, amely kellemes lakónegyeddé változott. Gyalog is el lehet innen jutni a hatalmas West End City Center bevásárlóközpontba, de még közelebb van a játszóterekkel teli Szent István park. A Margitsziget, amely a manhattani Central Park megfelelője, szintén nincs messze. Néhány háztömbnyire található a Dózsa György úti metrómegálló, és negyvenöt perc alatt ki lehet érni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre.
Mivel a loftlakások ritkaságszámba mennek Budapesten, Duna-parti loftok pedig gyakorlatilag nem is léteznek, az itteni luxusfelszereltségű lakások sokkal drágábbak a tizenharmadik kerületi átlagnál: háromszor annyiba kerülnek.
Sok budapesti luxusingatlanhoz hasonlóan két éve van piacon ez a lakás is, és tulajdonosának nem áll szándékában engedni az árból. A budapesti ingatlanárak a gazdasági válság alatt korántsem estek annyira, mint sok más országban. Különösen a legmagasabb, 300 ezer dolláros és afölötti szegmensben nem tapasztalható árcsökkenés, mivel ezek a tulajdonosok megengedhetik maguknak, hogy évekig megtartsák ingatlanjukat.
Ez a négyzetlábanként 438 dolláros lakás árban Budapest belvárosának legjobb, ötödik kerületi és Andrássy úti lakásaival vetekszik. Ezeken a részeken 370 és 560 dollár között mozog a négyzetlábár. Az eladások a válság alatt csökkentek, most azonban a luxusszektor némi mozgást mutat, leginkább a gazdag magyarok vásárlásai következtében. A módos vevők készpénzben fizetnek. A válság óta rendkívül nehéz jelzálogkölcsönhöz jutni.
Miután az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott Magyarországon a várakozásokkal ellentétben nem estek az árak, a külföldi befektetők elmaradtak. A válság előtt voltak bőven európai vásárlók, főleg írek, miután azonban az árak tartották magukat, érdeklődésük csökkent. Ha valaki 2005-ben ingatlant vett, ma lényegében ugyanannyiért adhatja el.
Budapesten számos külföldről hazatérő magyar él, sok külföldi cég is található itt, a trend azonban most inkább a lakásbérlés felé tart, a piac pedig ehhez alkalmazkodik. A jelenlegi piaci lakbérek olyan színvonalat biztosítanak a budapesti belvárosban, amit Közép-Európában máshol nem lehetne ennyi pénzért elérni, a kontinens nyugati feléről nem is beszélve. A tulajdonosok örülnek, ha megtarthatják és kiadhatják lakásukat; ez a loft is kiadó, havi 4900 dollárért.
A külföldiek korlátozás nélkül vehetnek lakóingatlanokat Magyarországon. Az adásvétel ügyintézéséhez ügyvédet kell igénybe venni. A külföldi vásárlónak fizetnie kell az adásvételi engedélyért is, ennek elintézése általában egy hónapig tart és 50 ezer forintba (266 dollár) kerül. Ez alól az Európai Unió állampolgárai 2009. május 1-je óta felmentést kaptak.
Az ügyvéd díja a vételár egy százaléka; megállapodástól függ, hogy a vevő vagy az eladó fizeti, noha ez általában a vevőt terheli, amiképp az általában négy százalékos ingatlan-adásvételi adó is.
Budapesten jelenleg nem létezik ingatlanadó, de ha az ingatlant öt éven belül eladják, tőkenyereségadót kell utána fizetni.
“Budapesten jelenleg nem létezik ingatlanadó, de ha az ingatlant öt éven belül eladják, tőkenyereségadót kell utána fizetni.”
A Fidesz ellenzékben ellenzett minden ingatlan és vagyon adót. Amikor Bajnai be akarta vezetni az ált ingatlan adót heves ellenzéssel találkozott. Közben a többségében Fidess-es vezetésű önkormányzatokban az emberek vidáman fizetik a bármilyen állapotú házuk és garázsuk után a helyi önkormányzatnak az ingatlan adót. PL. Gomba községben ez 5-15 ezer forint évente két részletben.
Szép loftok lettek pl. az Ipar utcában, 5 percre a Nagykörúttól, a Gizella malom volt épületéből.