Washington – Valószínű, hogy az Obama adminisztráció fellebbez a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által a Boeing állami kistafírozása miatt hozott határozat ellen.
A WTO genfi bírái korábban bizonyítottnak látták, hogy az Egyesült Államok kormánya illegális módon állami támogatásokat juttatott a Boeingnak több fejlesztéshez. Az Airbust gyártó European Aeronautic, Defense & Space Co. szerint ők 2002 és 2006 között 45 milliárdos kárt szenvedtek a Boeing illegális szubvencionálása miatt.
A WTO korábban az Airbus gyártóját gyanúsította azzal, hogy több milliárd eurós, a piacinál alacsonyabb kamatozású kölcsönt kapott európai kormányoktól. A két nagy gyártó hat éve vádolja egymást a tiltott állami dotációk felvételével.
Gary Hufbauer, a Peterson Institute for International Economics közgazdasági kutató központ elemzője szerint meglepő lenne, ha az Egyesült Államok ezt annyiban hagyná, és nem fellebbezne a Kereskedelmi Világszervezetnél.
Az Európai Bizottság „egyértelmű győzelemként” ünnepli a WTO-döntést, amerikai álláspont szerint azonban a Boeingnek juttatott összes csúszópénz össze sem hasonlítható az Airbus által felmarkolt húszmilliárd dolláros illegális szubvencióval. Utóbbi esetében a WTO e hó végén hoz határozatot.










