Cape Canaveral – Az Egyesült Államok Légierejének titkos fejlesztésű darabja, az X-37B űrrepülőgép március 4-én, pénteken indul útjára, noha titok, pontosan hová tart és ott mit fog csinálni.
A repülő robot a floridai Cape Canaveralt hagyja el egy Atlas–5 hordozórakéta segítségével, amennyiben az időjárás is úgy akarja; erre jelenleg 70 százalékos esélyt látnak a szakemberek. A programban ez a második repülés – az elsőre tavaly került sor, de az az elsőnek épült gép volt; ezúttal a kettes számú X-37B-t próbálják ki.
A gépet a Boeing Phantom Works Divisionje építette a kaliforniai Seal Beachen a légierő megrendelésére, hivatalos megnevezése: Orbital Test Vehicle (Föld Körüli Tesztjármű) 2.
Az első X-37B tavaly áprilisban hagyta el a Földet, és decemberben, 225 nap után tért vissza, látszólag sikeres útról, de ezt csak találgathatjuk, mivel semmit nem közöltek róla. Be kell érnünk annyival, amit látunk: az ember nélküli jármű olyan, mintha a NASA idén búcsúzó űrsiklóinak miniatűr változata lenne. Részben a NASA is fejlesztette ki, de amikor 2004-ben nem volt rá több pénz, a projektet átadták a hadseregnek.
Az űrrepülőgép huszonkilenc láb (majdnem kilenc méter) hosszú, szélessége tizennégy láb (közel 4,5 méter). Teljesen robotizált – bármit is csináljon, azt önállóan végzi. Napenergiát használ, ami lehetővé teszi, hogy akár hónapokig is odakinn maradjon. Ezen kívül csak annyit voltak hajlandók elárulni róla, hogy új technológiákat tesztelnek, illetve mutatnak be vele, navigációs és egyéb rendszerekkel kapcsolatban.
A programot körüllengő titkolózás miatt bőségesen terjengenek a különféle összeesküvés-elméletek, miszerint űrfegyverről van szó – ezt a légierőnél többször határozottan tagadták.










