Ronai and Ronai
AMERIKAI

Katonákat öltek a drogkoktélok 2011. február 13. vasárnap 19:45

  • Nincs még hozzászólás
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Katonákat öltek a drogkoktélok

Washington – Álmatlanság, rémálmok, poszt-traumatikus stressz: ezek voltak a legfőbb okok, amelyek miatt az orvosok gyógyszereket írtak fel Irakban szolgált amerikai katonáknak. Néha a kelleténél jóval többet. Akadtak, akik a drogkoktélokba pusztultak bele: annyi pszichiátriai gyógyszert és narkotikumot szedtek be, amennyit a szervezetük már nem volt képes feldolgozni.

Jellemző eset volt a légierős Anthony Mena halála, aki minél több gyógyszert kapott, annál mélyebben süllyedt a depresszióba. Mikor kiszenvedett, már hónapok óta a közelében sem volt a frontnak: a halál öt hónappal azután látogatta meg albuquerque-i otthonában, miután egészségi okokból leszerelték. A boncoláskor nyolcféle felírt gyógyszert találtak a vérében: háromfajta antidepresszánst, egy nyugtatót, egy altatót és két ütős fájdalomcsillapítót. Halála nem volt öngyilkosság. Mena egyszerűen csak beszedte, amit szedettek vele. A különféle szerek kombinációja ölte meg, huszonhárom évesen.

Noha egy évtizedes tapasztalat áll immár rendelkezésre, a hadsereg orvoslói a jelek szerint még mindig nem tettek le arról az elképzelésükről, hogy mélységes és bonyolult lelki nyavalyákat néhány milligrammnyi, tablettává préselt vegyi anyaggal meg lehet semmisíteni. Beteg akadt bőségesen: becslések szerint háromszázezer felett jár azon iraki és afganisztáni veteránok száma, akiket poszttraumatikus tünetekkel, depresszióval, traumatikus agysérüléssel vagy ezek kombinációjával kezeltek. Soha még háborúkban annyi pszichiátriai szert fel nem használtak, mint ebben a kettőben.

Ezek a gyógyszerek azonban, amellett, hogy nem feltétlenül használnak, mindenképp a legdurvább mellékhatásokkal járnak, s ha nem öngyilkossághoz, akkor balesethez, vagy legalábbis függőséghez vezetnek. Félelmetes mennyiségben szedették őket, egy, az öngyilkosságokról készült katonai jelentés szerint az összes frontkatona egyharmadának legalább egyszer írtak fel valamilyen drogot. A 2009-ben öngyilkosságot elkövetett 162 aktív szolgálatban lévő katonának ugyancsak egyharmada élt felírt gyógyszerrel. 2006 és 2009 között százegy katona pusztult bele abba, hogy a velük szedetett szerek halálos kölcsönhatásra léptek egymással.

Sok ezer katona szenved egyszerre álmatlanságban, nyugtalanságban és krónikus fájdalmakban, és ezt együtt gyógyszeres kezeléssel enyhíteni legalábbis kockázatos. Ha az orvos a fájdalomcsillapító OxyContint a nyugtató hatású Xanaxszal együtt szedeti, a két szer egymás hatásait növelheti. Hasonló a helyzet akkor, amikor az antidepresszánsként felírt Prozac vagy Celexa nem hagyja, hogy a máj enzimjei lebontsák az altató vagy nyugtató hatású szereket, amelyek hatása ettől felerősödik.

A gyógyszerfelírás a kábítószer-kereskedelemhez hasonlóan bomba üzlet, csak épp ez legális. Tavaly az amerikai hadseregben 280 millió dollár értékben írtak fel pszichiátriai drogot; ez azt jelenti, hogy jóformán a vasárnapokat leszámítva napi egymillió dollárt tett ki a forgalom, amiben nincsenek benne a közönséges fájdalom- vagy lázcsillapítók. Míg egy évtizede azért kritizálták a sereget, amiért nem ad elég gyógyszert a katonáknak, most épp az ellenkezője a helyzet.

A modern pszichiátria és a modern hadviselés találkozása nem sikeredett jól. A pszichiáterek gyógyszerekkel továbbra sem tudnak mit kezdeni a társadalmi számkivetettséggel, a rémálmokkal és a beteges irritálhatósággal, amelyeket gyakran poszt-traumatikus stressz kísér; így aztán drogok keverésével, párosításával próbálkoznak, ami legfeljebb tüneti kezelést jelenthet – azt is leginkább csak a civil életben; egy rendkívüli stresszen átment frontharcos esetében aligha.

A növekvő számok arra késztették a Pentagont, hogy tegyen valamit a jelenséggel kapcsolatban. Megszorították a felírási lehetőségeket, különösen ami a gyógyszer-kombinációkat illeti, a felíró orvosoknak tanfolyamon kellett részt venniük, és részletes esetleírást kellett készíteniük azokról, akik négy vagy annál több gyógyszert szednek. Javasolta továbbá a hadügyminisztérium, hogy a csapatoknál szüntessék meg a gyógyszerfelhalmozást, ami a túladagolás egyik legfőbb oka. A tengerészgyalogságnál azóta a kiadott gyógyszereket fel nem használás esetén a katona köteles meghatározott időn belül visszajuttatni. Volt laktanya, ahol csak decemberben 22 ezer lejárt pirula került vissza.

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 5.0/5 (1 szavazás)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: +1 ( 1 szavazás)
Katonákat öltek a drogkoktélok, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Címkék:, ,

  • Nincs még hozzászólás
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Kapcsolódó cikkek

Feloszlatták az egyiptomi parlamentet 2011. február 13. vasárnap | AP

KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos