Ronai and Ronai
AMERIKAI

Szerveződik az ellenállás a diktatúra ellen 2011. október 1. szombat 20:24 | AN

  • Hozzászólások(101)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Szerveződik az ellenállás a diktatúra ellen

Budapest – Békésen ért véget, de a korábbiaknál már paprikásabb hangulatban zajlott a D-day nevű demonstrációsorozat legfőbb eseménye a Kossuth téren. A Kónya Péter-Árok Kornél páros az eddigiekhez képest a legnagyobb perspektívát kínálta fel a lengyel Szolidaritás mozgalom mintájára meghirdetett Magyar Szolidaritás Mozgalom létrehozásával. A Magyar Szolidaritás Mozgalom akár váltópárttá is kinőheti magát, ha a szervezők tudják, mit akarnak, és ideológiailag is megtalálják a mozgalom arculatát.

Kezdi megtalálni a hangját a tiltakozók növekvő számú tömege, egyre gyakrabban hangzik fel az “Orbán takarodj!” rigmus, de az ellenállók még nincsenek elegen és a radikalizálódás ideje még nem érkezett el – ezek lehetnek a legfőbb tanulságai a szombati demonstrációnak. Az egyik szónok még azt is mondta, hogy nem valami ellen, hanem valamiért gyűltek össze, ami nyilvánvalóan nem igaz: a többség Orbán Viktor önkényuralmi rendszere, a kiépülő diktatúra, a demokratikus jogok eltiprása, és a dolgozókat érintő hátrányos döntések, az érezhetően növekvő nyomor ellen vonult az utcára. Az udvarias fordulat érzékelteti, hogy a tömegtámogatás hiánya miatt mindenki kerüli a nyílt konfrontációt, a tiltakozások egyelőre a rendszeren belül akarnak változtatásokat, nem az Orbán-rendszert támadják.

Ez azonban nem lesz mindig így, és a politikai ellenzéket megszégyenítő szakszervezeti páros, Kónya Péter és Árok Kornél meg is nyitotta az utat a demokratikus erők számára, hogy megteremtsék egy új ellenállási mozgalom és párt alapjait. Lengyel mintára meghirdették a Szolidaritás létrehozását, Magyar Szolidaritási Mozgalom néven. Jelenleg ez az első épkézláb és a siker reményével kecsegtető kezdeményezés az Orbán-diktatúra ellen. Ha ez képes lesz összefogni az elszigetelt civil kezdeményezéseket, a szakszervezeteket, nem válik egyéni törekvések és ideológiai csaták martalékává, akkor ez a csoportosulás később váltópártként is megjelenhet Orbán bebetonozott diktatúrájával szemben. A később elkerülhetetlen radikalizálódáshoz jó előjel, hogy egy tűzoltó és egy katona vezeti.

A Szolidaritás és a Pink Floyd The Wall című száma arra utal, hogy a szervezők a kommunista diktatúrával szembeni ellenállás nosztalgiáira építenek. Ez azért tévedés, mert egyrészt a mögöttük állók elsősorban baloldaliak, akik sokat merítenek a baloldal antifasiszta hagyományaiból. Másrészt az épülő diktatúra ideológiája klerikális-fasisztoid elemekre támaszkodik. Egyértelműen a magyar jobboldal kirekesztésre, a politikai katolicizmusra, antiszemitizmusra és soviniszta nacionalizmusra épül. Ezért a magyar Szolidaritás mozgalomnak elsősorban a baloldali hagyományokra és a klasszikus a liberális eszmékre kell épülnie, ha sikeresen akarja támadni a jobboldali, nacionálklerikális, fasisztoid diktatúrát. Hosszútávon a magyar Szolidaritás vezetőinek szembesülniük kell azzal, hogy a mintának tekintett lengyel Szolidaritás legfőbb támasza a katolikus egyház volt, Magyarországon pedig az Orbán-diktatúra legerősebb támasza a katolikus egyház. Az ideológiai tisztázás megkerülhetetlen feladat lesz.

A szombati tüntetésen elhangzottak jó és fontos mondatok: “a kormány a szemünk láttára kormányozza szakadékba a hazánkat, a jövő pedig kiszámíthatatlanná vált”, “hazudik az a szakszervezeti vezető, aki velünk szembe helyezkedik”, “Azok beszélnek munkáról, akik soha nem dolgoztak”, “A kormány háborút folytat a szegények, a hajléktalanok, a devizahitelesek ellen, mindenki ellen, aki nem velük van” (ehhez képest amatőr és a kezdeti gyerekbetegségek számlájára írandó, hogy a szakszervezeti vezetők közül többen azt hangoztatták, hogy “mi nem harcolni akarunk”, harc nélkül ugyanis nincs esélyük még a bérkövetelések teljesítésére sem), “semmilyen kormánynak nincsen kétharmada, csak a népnek van kétharmada, a kormány feladata pedig a szolgálat”, stb..

A kezdeti bizonytalankodást tükrözi, hogy Kónya Péter azt mondta, “Teremtsünk egy jobb, demokratikusabb országot”", ami azt jelzi, hogy a munkavállalói követeléseken túl, az ország egészére vonatkozó követeléseik is vannak, de Magyarországon nem egy “demokratikusabb” országot kell teremteni (vagyis diktatúra helyett féldiktatúrát), hanem “demokratikus” országot, mert a jelenlegi nem az. Az induló mozgalom jövője sok tekintetben függ a spontán módon vezetővé váltak ideológiai fejlődésétől, világnézeti tisztánlátásától.

Az ellenállás leendő magjának tekinthető továbbra is vezetésre vár, hálás minden lehetőségért, amikor tiltakozását kifejezheti, de még mindig nem lát a horizonton egy olyan határozott erőt, amelynek vezetői elég bátrak, tudják, hogy mit akarnak, tisztában vannak azzal, hogy mi ellen küzdenek, és a napi munkavállalói (egyébként fontos) érdekeken túl a diktatúra felszámolása is a céljuk. A magyar Szolidaritás lehet ilyen, ha a most megkezdett harcban a vezetők a szükséges ideológiai, világnézeti fejlődésen átesnek, ráébrednek arra, hogy kivel állnak szemben, mi a tét, és hogyan lehet ellenük sikeresen harcolni. Ez egy folyamat, a magyar Szolidaritás meghirdetése jó gondolat, megnyitja a perspektívát az ellenállás előtt, és alapja lehet egy későbbi győztes mozgalomnak és váltópártnak is.

Ha el nem rontják, ha zavaros fejű liberális értelmiségiek szét nem cibálják, és ha ők maguk rájönnek küldetésük lényegére, akkor a Kónya-Árok páros kezdeményezéséből kialakulhat az, amire mindenki vár. Ha így lesz, akkor Orbán Viktor megjegyezheti magának a mai napot, mert ettől a naptól kezdve az ő legfőbb ellenfelét nem Gyurcsány Ferencnek hívják (aki jellemzően csak civil résztvevője ennek a megmozdulásnak), hanem Kónya Péternek és Árok Kornélnak. Ha ők elég bátrak lesznek arra, hogy elfogadják azt a szerepet, amire a sors – láthatóan – kiszemelte őket. Ha nem, akkor is egy fontos része és színfoltja lehetnek az ellenállásnak.

A tömeg már szívesen ordítana, és gondolatban előbbre jár, mint a megmozdulás szervezői.

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 4.8/5 (54 szavazatból)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: +70 ( 78 szavazatból)
Szerveződik az ellenállás a diktatúra ellen, 4.8 out of 5 based on 54 ratings

  • Hozzászólások(101)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

101 Reader’s Comments

  1. Talán tényleg nem csütörtökön kellett volna kezdeni – vasárnapra kifogyott a lendület. Amikor 1/2 10-re odaértem, jó ha 100 ember lézengett a Clark Ádám téren (ennek 10 %-a is a siklóra várt) és 10-ig se nagyon szaporodtunk 150 fölé.
    Ezért 10-kor tényleg bejelentették, hogy úgy döntöttek, hogy “mozgalmat szerveznek és nem demonstrációt” és erről mindenkit, aki megadta az e-mailk címét közvetlenül értesítették (“többezer e-mailban”) Az indokolás folytatása: “A mozgalom szervezése annyi energiát igényel, hogy minden erőt erre forítanak. Mindenki nézzen körül a lakóhelyén, hogy kiket tud mozgósítani a félpályás útlezárásokra” továbbá csütörtökön 13 órakor a Benczur utcai székházban majd sajtótájékoztatót tartanak. Schmitt Pál egyébként sincs bent, ezért majd máskor adják át a petíciót ”
    Már éppen ott tartottam, hogy már csak érdeklődésből is megvárom a fél 11-re érkező futóversenyt – hogy arra mennyien kíváncsibbak, mint a demokráciára – amikor Árok Kornél vezetésével egy kb 100 fős “tömeggel” nekiindultunk mégis a várnak a Király-lépcsőn.
    Közben begyűjtöttem egy új tábla feliratot:
    Nyugger vagyok, gondolkodom, amit mondok hiteles
    Ezért míg csak csepp eszem van, nem lehetek fideszes”
    Előkerült a “futni, de gyorsan” következtetésű transzparens és egy tábla Orbán 2008- márciusi beszédéből:
    “A népnek joga van elkergetni a kormányt egy demokráciában is, ha az a népakarat ellenében kormányoz, ha az emberek létérdekét veszélyeztet” – a visszáján angolul is.
    A fennsíkon a romkertnél Árok Kornél a fö9ldre telepedett, sokan a párkányra ültek – a többiek körülállták, és néhány témáról nyilatkozott, (pl a várható jogszabályváltozásról) és a jelenlevők kérdéseire válaszolt.
    Pl. elmondta, hogy a jövő évi büdzséből 1000 mrd hiányzik, amiből Matolcsy előkapart állítólag 750 mrd-ot, de esedékes a 250 mrd jogtalanul visszatartott Áfa kifizetése is, amivel nem számolt. Szerinte próbálják áttolni a következő ciklusra a negatív következményeket. hogy hozzájuk csak pozitív intézkedések kötődjenek (bekiabálás a hallgatóságból: Mondj egyet!)
    Továbbáá elmondta, hogy a lehetőségeik a kommunikációra igen behatároltak, hirdetésekre nincs pénzük, a laktanyákban való közzététel sem hatásos, mert pl Tolnában csak 15 fő jelent meg az ilyen infóra.
    Elhangzott, hogy azért mondtak 10 ezret a demonstrációra, mert a Matolcsy számolta, de ha a fidesz anno 2 millió volt, akkor ők is voltak 1 millió egyszázezren.
    23-ával kapcsolatban kételyeik vannak, hogy felelősen kivihetik-e az embereket az utcára.
    Felmerült, miszerint Vonáék nyilatkoztak, hogy ők 2006-ban megteremtették az alkalmat, de Orbánék gyávák voltak megragadni. Kerényi ennek ellentmondott (egyöntetű vélemény: Kerényi hülye)
    Árok Kornél egyébként állította, hogy mindenféle rendőri megszorítás alig hoz valamit (max 3 mrd-ot) a konyhára, tehát látszik, hogy a politikai bosszú motiválja, nem gazdasági oka van.
    A közönségből állították, hogy Orbán nagyon tehetségesen állítja szemben az e,mbereket, hogy ne tudjanak összefogni, mont pl a fiatal rendőröknek ígéri, hogy abból fognak kapni, amit az idősektől elvesz, ahogy a nyugdíjas társadalmat is szembe fogja állítani a 20 %-os/20 ezres módszerrel.
    Nem véletlen volt az ELSŐ a médiatörvény, onnan kezdve mindenki csak védekezik.
    Felmerült, hogy a korengedményes nyugdíjasok megszorításának ellentmond az 1000 katona és 500 vámos elengedése – de erre azt válaszolta, hogy megmondta Orbán: ne arra figyeljenek amit mond, hanem amit tesz.
    Továbbá többen érdeklődtek a hazafelé úton balesetet szenvedett kisbusz utasairól (felborult és kigyulladt) senki sem halt meg, de egy súlyos sérült: a törött borda átfúrta a tüdejét.
    A végén még felmerült az 1 év 8 hónapra ítélt rendőr esete – akinek “nem ismerjük az iratanyagát” – de érte a szakszervezetének kellett volna kiállni, ha nem tette, talán oka volt – de egyébként úgy tűnik, hogy “példát akartak vele statuálni” – főleg azért volt feltűnő, hogy Budsaházyt éppen akkor engedték ki.
    Végül figyelmeztette az embereket, hogy már 3 “Szolidarítás” face-s oldalt is csináltak, és csak az az igazi, amire az ő oldala mutat (sőt a Fidesznek is van “Szolidaritás” oldala!
    Ezek után szépen lesétáltunk vissza a Clark Ádám térre és lassan eloszoltunk
    Ahhoz képest, hogy a Sándor palota elé NAGYGYŰLÉS volt bejelentve, elég kicsi kupac voltunk, akiknek elég fontos volt a demokrácia ahhoz, hogy rászánjanak egy gyönyörű őszi vasárnap délelőttöt!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: 0 (0 szavazatból)

Írja meg véleményét!

 
KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos