Ronai and Ronai
AMERIKAI

A ghánaival egy szinten a magyar sajtószabadság 2011. május 2. hétfő 15:47 Forrás: nol.hu

  • Hozzászólások(2)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
A ghánaival egy szinten a magyar sajtószabadság

Budapest – A Népszabadság mai elemzésében ismerteti a sajtószabadság felett őrködő Freedom House szokásos éves jelentését. Magyarország megítélése azonos Ghána és Pápua Új-Guinea, valamint a Zöld-foki szigetek besorolásával. A mostani minősítés majdnem a “részben szabad” kategóriába esik, pedig még életbe se lépett a médiatörvény igazán lényeges része, amely a tartalmi vizsgálatokat és a szankciókat tartalmazza, s amelyek csak július 1. után lépnek hatályba.

Washingtonban a sajtószabadság világnapjára, május 3-ára konferenciasorozattal emlékeznek. Ez idén egybeesik a média szabadságának globális fontosságát aláhúzó, 1991-es windhoeki nyilatkozat huszadik évfordulójával. A rendezvényeket a többi között az Unesco, az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezete, valamint az amerikai külügyminisztérium szervezi.

A Freedom House rangsorában 23 pontról 30-ra növelte Magyarország indexét a 2009-es évet minősítő tavalyihoz képest; az értékelésben a magasabb pontszám kevésbé szabad sajtót jelent. A hétpontos különbség a negatív irányban példátlan a kiforrott európai demokráciák között. Magyarország jelenleg Görögország, Guyana és Szamoa társaságában a “szabad” besorolású országok legutolsói között található, 31 ponttal már a “részben szabad”-ok közé esett volna vissza. Magyarország ugyancsak utolsó helyre került a szűkebben vett Kelet-Közép-Európában; Szlovénia, a többi visegrádi állam és a balti országok is megelőzik.

- Nem sok reménye van az olyan országnak a valódi demokrácia kivívására vagy fenntartására, amelyben az újságírók nem tudósíthatnak szabadon, a kormány vagy más szereplők közbeavatkozásától való félelem nélkül. Idén különösen nyugtalanít bennünket a fiatal, illetve botladozó demokráciák visszaesése, mint Mexikóé, Magyarországé vagy Thaiföldé – mondta David Kramer, a Freedom House ügyvezető igazgatója. A teljes képhez hozzátartozik: három európai uniós tagállam, Bulgária, Olaszország és Románia sajtója csak a “részben szabad” kategóriában kap helyet. A legszabadabbnak a finn, a norvég és a svéd médiát, a legkevésbé a türkmént és az észak-koreait találták. A világ nagyjából egyharmad-egyharmad arányban osztható fel “szabad”, “részben szabad”, illetve “nem szabad” országokra.

- A leminősítés minden nemzetközi tiltakozás dacára meghozott médiatörvénynek tudható be. Egyben rámutat, hogy a kormány tavaly második félévi állításával szemben – miszerint nincs miről beszélni, hiszen úgymond nincs is még törvény – a nemzetközi szervezetek a kezdetektől, öt törvényhozási aktuson keresztül, folyamatosan figyelemmel kísérték a jogszabály alakulását. Ám a kormány dokumentálhatóan nem hallgatott ezekre az intésekre – mondta Washingtonban Haraszti Miklós. Az EBESZ előző sajtószabadság-felelőse, a New York-i Columbia Egyetem vendégtanára, a Guillermo Cano újságíródíj zsűritagjaként és felkért vitavazetőként vesz részt a világnaphoz fűződő eseményeken az amerikai fővárosban. – Mivel a Freedom House 2010 végével zárja értékelését, Magyarország most még elkerülhette, hogy a “részben szabadok” közé sorolják át. A jelenlegi médiatörvénnyel nem is lehet majd javítani a mostani helyzeten, legfeljebb tovább rontani az alkalmazásával – tette hozzá Haraszti. A konferenciasorozat magyar résztevőjem még Nádori Péter, a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) elnöke, az Origo főszerkesztője is.

Magyarországról kiadott értékelésében a Freedom House többek között “potenciálisan széleskörű tartalmi korlátozásokról” tesz említést a médiatörvény kapcsán, azt írva: “Orbán Viktor konzervatív kormánya korlátozó törvényt erőltetett át a parlamenten, és ellenőrzést szerzett a médiafelügyelet, valamint a közszolgálati média felett”. Az “új szabályozó hatóság” kapcsán a “kormánypárti kinevezettek dominanciája” miatt fejezi ki aggodalmát a FH. Megemlíti, hogy bizonyos körülmények között az újságíróknak fel kell fedniük forrásaikat, illetve a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét is.

A huszadik évfordulós ünnepségekre a Nelson Mandela egykori szabadságharcos, későbbi dél-afrikai elnök által vezetett nemzetközi “bölcsek” – köztük Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár vagy Jimmy Carter amerikai exelnök – is írással készültek. A globális ügyekben állást foglaló tizenkettek nevében a Nobel-békedíjas finn Martti Ahtisaari, valamint az algériai Lakhdar Brahimi az “új média” által elősegített “arab tavasz” apropóján leszögezi: “Amint ismételten láthattuk a világban, a cenzúra és az információ feletti ellenőrzés a kivételezett kevesek érdekét szolgálja; rossz hatással van a jogállamiságra. A szabad, sokszínű és felelős média ellenben az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot erősíti.”

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 5.0/5 (1 szavazás)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 0 ( 0 szavazatból)
A ghánaival egy szinten a magyar sajtószabadság, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Címkék:, , ,

  • Hozzászólások(2)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

2 Reader’s Comments

  1. Hajrá magyarok!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +3 (3 szavazatból)
  2. Ott van egyáltalán sajtó? Nem lenézni akarom az ott élőket, de így már tudom, hogy nekik sem könnyű! Szijjáró meg a frakciójának magyarázza meg, kifelé ezt már nem lehet!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +3 (3 szavazatból)

Írja meg véleményét!

 
Kapcsolódó cikkek
KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos