Ronai and Ronai
AMERIKAI

Külföldre áramlanak a magyar orvosok 2011. január 26. szerda 8:39 | MTI

  • Hozzászólások(6)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

Budapest – Évről évre egyre több egészségügyi dolgozó kérelmezi a külföldi munkavállaláshoz szükséges engedélyt, arról viszont nincsenek adatok, hogy elmennek-e egyáltalán, s ha igen, meddig maradnak kint – mondta Paphalmi Rita, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) elnöke kedden az MTI-nek.

Paphalmi Rita közlése szerint tavaly összesen 1777 egészségügyi dolgozónak – köztük több mint ezer orvosnak – 4318 hatósági bizonyítványt adtak ki. (Sok orvos több szakterülethez kér hatósági engedélyt.) Az EEKH elmúlt évre vonatkozó adatai szerint a legtöbben (516 egészségügyi dolgozó) a 25-29 éves korosztályból kérték az engedélyt. A 65-69 évesek között is volt négy orvos, aki kérelmezte a külföldi munkavállaláshoz szükséges engedélyt. A legtöbben, 578-an úgy nyilatkoztak, hogy az Egyesült Királyságba mennének, 354-en Németországot, csaknem százan Svédországot jelölték meg célországként.
A hivatal elnöke hangsúlyozta, sem az EEKH-nak, sem más hatóságnak nincsenek adatai arról, hogy akik ezt a bizonyítványt kiváltják, végül kimennek-e külföldre, ha igen, el tudnak-e helyezkedni a szakmájukban, végleg kint maradnak-e, vagy csak rövidebb távon. “Nagyon sokan például hétvégére mennek ki, vagy ügyelni” – tette hozzá.
Paphalmi Rita felhívta a figyelmet arra is: jelenleg semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy bárhová be kelljen jelenteni azt, ha valaki kimenne külföldre dolgozni, illetve hová megy, milyen jogviszony keretében.  Ezért is tervezik egy olyan humánerőforrás monitoring rendszer kiépítését, amely többek között nyilvántartaná ezeket az információkat, illetve pontosabb adatokat tartalmazna arról is, hányan is mennek valójában külföldre.
Ennek részeként természetesen azt is fel kell majd térképezni, hogy másutt milyen alternatívák vannak, tehát azt is nyomon kellene követni, mi lesz azokkal, akiknek sikerül elhelyezkedniük külföldön – tette hozzá.
A hivatal elnöke hangsúlyozta: az ellenőrzési rendszer kiépítésének egyik legfontosabb célja, hogy az egészségügyi vezetés olyan életpályamodellt tudjon kidolgozni, amellyel itthon tudják tartani az egészségügyi dolgozókat.
Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal adja ki azok bizonyítványait is, akik külföldön szereztek diplomát, de Magyarországon szeretnének munkát vállalni. Ennek kapcsán Paphalmi Rita elmondta, hogy az országba érkező egészségügyi dolgozók száma jóval alacsonyabb, mint a távozóké. Ráadásul, amíg az országot elhagyó orvosok száma fokozatosan nő, addig az érkezőké csökkenő tendenciát mutat. Néhány éve, Magyarország uniós csatlakozása idején, volt egy nagyobb “bevándorlási hullám” a szomszédos országokból, elsősorban Romániából és Ukrajnából, de már ezekből az országokból is kevesebb egészségügyi dolgozó érkezik.
A tervbe vett monitoring rendszer keretében azt is feltérképeznék, hogy a külföldi munkavállalóknak miként alakul a magyarországi életpályája – mondta a hivatal elnöke.
A rendszer kiépítéséhez minden jogszabályi háttér adott, már csak egy uniós projektre várnak, amelyet a tervek szerint még ez év elején kiírnak. Paphalmi Rita elmondta, hogy a rendszer kiépítése nagy mértékű informatikai fejlesztést jelent, amelyhez az uniós forrás még hiányzik. Reményeik szerint legkésőbb 2012 végére fel tud állni a rendszer.
Az orvosok elvándorlása kapcsán az MTI a szaktárcát is megkereste. Mint írták: “a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága tisztában van a probléma nagyságával, ugyanakkor az új kormányzat nem tudja néhány hónap alatt rendbe tenni azt, amit az elődei évek alatt elrontottak”.
Az Orbán-kormány ugyan eltörölte a riasztó szankciókat, de a módosítás pillanatára nagyon sok kezdő orvos már meghozta azt a döntését, hogy külföldön vállal munkát, “így a rendelet-módosítás tűzoltó hatása kevésbé tudott érvényesülni”. Ezzel együtt még így is húsz százalékkal több fiatal orvos maradt itthon és kezdte el a rezidensképzést – írták, hangsúlyozva: “130 embert sikerült itthon tartanunk, azok közül, akik biztosan elmentek volna”.

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 0.0/5 (0 szavazatból)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: +1 ( 1 szavazás)

Címkék:,

  • Hozzászólások(6)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

6 Reader’s Comments

  1. Megyek én is, nemsokára, remélem…
    S a gyerekeimnek is azt tanácsoltam, minél előbb menjenek.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +1 (1 szavazás)
  2. Qurva nagy baj lesz ebből,akárki megláthatja.De azok akik itt élnek azok biztosan meglátják és mindazt a lehetetlen helyzetet át fogják élni ami ennek az elvándorlásnak a következménye.
    Az okokról és az elvándorolni szándékozók felelőségéről amivel a közösségüknek tartoznak még nem beszéltünk eleget.Talán azért mert ez az elvárt felelőségérzetet elnyomja az egyén érvényesülési vágya amit én sem vitatok.Itt az egész konstrukcióval van probléma.

    Ennek és sok más vonatkozásnak a megbeszélését nem fogjuk megúszni!!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +1 (1 szavazás)
  3. Orbán András Lajos

    Az emberi szabadsághoz hozzátartozik, aki menni akar menjen, nem evvel van a baj……..A baj az hogy az ország belefeccölt nagyon sok pénzt a képzésükbe, mikor készek veszik a kalapjukat viszlát Magyarország, itt van a baj……..Aki fizetős képzésben végzett viszlátás, de aki állami költségen tanult az fizesse ki a képzés árát, oszt mehet,ahova jól esik………..

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: 0 (0 szavazatból)
  4. Kedves András Lajos!
    Van benne igazság!!!
    De csak az igazságérzetem,a közérzetem javulna, de nem lenne a probléma megoldása.A röghöz-kötöttség…szerintem ez is vakvágány mert az a jelenlegi viszonyokat konzerválná.A helyzet ebben a szférában lassan tarthatatlanná válik!

    Most is és kötelezően eszembe jut a 300 Ft-os gazemberkedés,mert úgy vélem az az volt!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +1 (1 szavazás)
  5. Orbán András Lajos

    TancsKaszabell. Egyet is érthetnék veled, egy apró ám fontos megjegyzéssel. Aki valamely szolgáltatást igénybe vesz, ugyebár fizetni kell érte, a végzett orvos Magyarországon akarja felhasználni a tanultakat, ám tegye, a szolgáltatás ellentételezése az itthon végzett orvosi munka, de más a helyzet ha a diploma után veszi a nyúlcipőt, az nem más, mint fizetés nélküli távozás, ami szerintem nem erkölcsös, meg nem is törvényes………

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: 0 (0 szavazatból)
  6. Ez egy aspektusa a kérdésnek nem pedig ellenvélemény!A konstrukció a hibás még mindig! De ezzel már az oktatás “ingyenességéről” kezdtünk beszélni. Szerintem az alapoktatás lehet csak ingyenes,a többi nem,mert az már a státuszt és annak kötelező ellentételezését meghatározó következményei vannak.Ez ami itt kialakult azzal a “népszavazással” minden problémánkat tartalmazza.A kiút annak a “népszavazási” eredménynek az annullálása lehet. Ezt nem lehet kikerülni!

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: 0 (0 szavazatból)

Írja meg véleményét!

 
Kapcsolódó cikkek

Kozmetikázza külföldre az alkotmányt a kormány 2011. március 31. csütörtök

KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos