Ronai and Ronai
AMERIKAI

The Times: Orbán hűbérbirtokos 2011. január 1. szombat 20:26 | MTI, AN

  • Hozzászólások(4)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

London – A magyar EU-elnöki időszak kezdetét kísérő hazai és külföldi bírálatokról közölt terjedelmes írást a londoni The Times, amely a cikkhez fűzött, Orbán Viktorról összeállított külön portréjában a térség “legkíméletlenebb” politikusának nevezi a magyar miniszterelnököt, és annak a véleményének ad hangot, hogy a kormányfő “személyes hűbérbirtokaként” vezeti a Fideszt. Ezzel utalva arra is, hogy hamarosan akként kezeli az egész országot.

A konzervatív brit napilap két veterán tudósítója, Adam LeBor és Rory Watson által jegyzett elemzés szerint az elnöki tisztség átvétele körüli vita “igen kínos” az EU-nak, mivel az az érzet keletkezett, hogy az egykori kommunista ország eltért a modern európai demokratikus elvektől és a véleménynyilvánítás szabadságától.  A kormány irányvonalát EU-társállamok – például Németország, Csehország, Luxemburg – miniszterei, valamint magas rangú uniós tisztviselők és a szólásszabadság védelmére ügyelő szervezetek is bírálják – írják a tudósítók.
A The Times idézi a Riporterek Határok Nélkül nevű csoport egy nyilatkozatát, amely szerint az új médiatörvény “megfosztja a magyar állampolgárokat attól a jogos és alapvető szabadságuktól, hogy híreket és információkat kapjanak és közöljenek”. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet szóvivője kijelentette: a szabályozói hatóságok jogköreinek ilyen mértékű koncentrációja “példátlan az európai demokráciákban, és károsítja médiaszabadságot”.
A Szalai Annamária vezette Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság tagjai – akiket a Fidesz jelölt – azt mondják, hogy függetlenül fognak dolgozni, de ezt ki hiszi el, és saját döntéseiket hozzák majd meg. A magyar kormány azt állítja, hogy a médiatörvény összhangban van EU-normákkal, és a bírálóknak meg kellene várniuk bevezetését, mielőtt ítéletet alkotnának róla. Ez azonban nem igaz, az Unió tagállamainak miniszterei egyértelművé tették, hogy a magyar médiatörvény a sajtószabadság felszámolását jelenti, nincs összhangban az európai normákkal. Neelie Kroes, az Európai Bizottság sajtószabadságért is felelős alelnöke azonban levélben kért felvilágosítást a törvény részleteiről, és vizsgálatot is indított, megállapítandó, hogy a jogszabály összeegyeztethető-e az uniós jogszabályokkal – utalt rá a brit lap.
Kovács László, az MSZP alelnöke, aki tavalyig az EU-bizottság adó- és vámügyi biztosa volt, azt mondta a The Timesnak, hogy Orbán Viktor kormánya “a párthatalom koncentrálásával kikezdi a demokratikus szabadságjogokat”. A szocialista politikus szerint “a Fidesz elfoglalt minden olyan tisztséget, amelyeknek egy normálisan működő parlamenti demokráciában semlegesnek és függetlennek kellene lenniük … ha egyetlen uralkodó párt dönti el, hogy mik a nemzeti érdekek, és azokat hogyan kell képviselni, az de facto egypártrendszert jelent”. Kovács László szerint a Fidesz egyetlen más párttal sem konzultál, és nem fogad el az ellenzéktől olyan javaslatokat, “amelyek bármit is megváltoztatnának”.
A brit lap szerint a Fidesz áprilisi földcsuszamlásszerű választási győzelme óta “szerte Európában megszólaltak a vészcsengők”, mivel a kormány vagy felszámolta a független intézményeket, vagy átvette felettük az ellenőrzést. A párt egy volt európai parlamenti képviselőt nevezett ki államfővé, egy korábbi parlamenti képviselőt állított az Állami Számvevőszék élére, megszüntette a Költségvetési Tanácsot, és korlátozta az Alkotmánybíróság jogköreit.
“A leghangosabb riadót” azonban a médiatörvény váltotta ki – írta a szombati The Times.
Kovács László a lapnak nyilatkozva felszólította az EU-t, hogy gyakoroljon nyomást a magyar kormányra. Hozzátette: nem szankciókra, hanem “bizonyos fajta nyomásgyakorlásra” gondol, “a demokrácia védelme érdekében”.
Az írás szerint Orbán Viktornak “már volt egy pengeváltása” José Manuel Barrosóval, az EU-bizottság elnökével, akit nem sikerült rávennie a hazai össztermék 3,8 százalékában megállapított idei államháztartási hiánycélnál magasabb deficit engedélyezésére.
A The Times név nélkül idéz egy európai diplomatát, aki szerint a magyar elnökség dilemma elé állítja az EU-t. “Ha Európa megfenyíti Magyarországot, és (figyelmét) erre az ügyre összpontosítja, azzal az elnökség gyengítését kockáztatja. Ha azonban nem így tesz, annak az lenne az üzenete, hogy lehetséges fenyítés nélkül eltérni a demokratikus elvektől. Ez is magas kockázatú álláspont” – fejtegette a diplomata.
A The Times szerint a Magyar Nemzeti Bank az “utolsó olyan jelentősebb intézmény” amely még nincs a Fidesz ellenőrzése alatt, de Orbán Viktor és Fidesz-képviselők Simor András MNB-elnököt is már többször lemondásra szólították fel.
Az íráshoz fűzött külön Orbán-portré szerint a magyar kormányfő őrzi népszerűségét: “beásta magát, és jottányit sem hajlandó engedni”. Orbán az ország legnépszerűbb politikusa, hazai közönségnek játszik, populista és demagóg: becsületes vidéki embernek állítja be magát, aki imádja a focit, a kiadós magyar kosztot, templomba jár és családjának is szentel időt. Igaz, a felesége egy interjúban elárulta ennek ellenkezőjét. Követői körében kultikus jellegű rajongást, elvakult imádatot, ellenfelei között ugyanilyen erőteljes ellenszenvet kelt.
Orbán a térség “legkíméletlenebb” politikusa, aki “személyes hűbérbirtokaként vezeti a Fideszt, és a párt bennfentesei arra panaszkodnak, hogy nem hajlandó odafigyelni a mérsékeltebb hangokra és a tapasztalt kormánytagokra” – írja a The Times.

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 5.0/5 (6 szavazatból)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: +7 ( 7 szavazatból)
The Times: Orbán hűbérbirtokos, 5.0 out of 5 based on 6 ratings

  • Hozzászólások(4)
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share

4 Reader’s Comments

  1. Jan.6-7-én itt lesznek a vezető EU politikusok(Bizottség). Ha ekkor sem szólalnak meg,a hallgatásuk beleeggyezést fog jelenteni a Diktátornak….

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +4 (4 szavazatból)
  2. aser kommentjére: no, hát akkor kéne kivonulni a médamunkások széles táborának. Hogy lássák a fejlettebb világból érkezők: bizony sokaknak nem tetszik ez a diktatúra. Mert ha nem látnak tiltakozó tömegeket, akkor ugyan mi mást mondhatnának, mint: hja kérem, de hiszen a magyaroknak ez tetsző dolog, hiszen nem is tiltakoznak érte. Hát akkor mi, idegenből ugyan mi alapján avatkoznánk a magyarok dolgaiba?
    De hát attól tartok, nem lesz senki, aki odamenne. Hiszen hideg van, jobb a fűtött szobában elegánsan ütögetni a kéjbordot, meg mi különben se vagyunk olyanok. Mi magasan fölötte állunk olyan alantas módszereknek, mint utcára vonulás, hangoskodás, táblák, feliratok készítése, magasba emelése.
    A széles szélsőjobbos médiavilág meg hát persze most minek menne oda, övék a vár, és hát kint voltak 8 éve szinte folyvást, keményen megdolgoztak ezért a hatalomért, most megérdemlik a pihenést.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: 0 (0 szavazatból)
  3. Örültem amikor beléptünk az EU-ba.Azt hittem végre európai állampolgárként élhetem le életem..Sajnos hamar jött a kijózanodás, Magyarországnak nem hozat meg az igazi fejlődést.Nem szűnt meg a protekcionizmus, nem alakult ki az igazi piacgazdaság, a valódi jogállamiság. Minden uniós előírást, törvényt megkerültünk, felmentést kértünk alkalmazásuk alól vagy nem illesztettük a magyar jogrendbe.Ez vitathatatlanul az előző kormány bűne.
    Mára már elszáll az örömöm.Úgy tűnik, az Unió egy egyszerű érdekszövetség.Az erős Európai államoknak sincs elég gazdasági és politikai súlya a világban egyedül ezért van szükségük az EU összefogására.Nincs ebben semmi meglepő, hiszen életre hívásának ez volt a nem titkolt célja.
    Azok az országok, politikusok akik egykor küzdöttek a “konkurencia” a kommunista tábor megszűnéséért és bátorítottak bennünket, hogy harcoljuk ki a szólásszabadságot és a demokráciát most hallgatnak.Szó nélkül, fejüket a homokba dugva tűrik, hogy a közösség egyik tagállamában visszatérjen a diktatúra.Vajon miért? Lustaságból, gyávaságból, vagy esetleg azért mert egy ilyen kis ország nem számít az Unió nagyságához mérve?Nem érzik a veszélyt?
    Az kevés ma már, hogy a mérvadó világsajtó elítéli ami ma Magyarországon történik, a vezető politikusoknak is meg KELL szólalniuk.Ha Ők hallgatnak azzal bátorítást adnak Orbánnak.(mint tudjuk, a hallgatás beleegyezés!) Igazolást adnak a lükeforradalmároknak, jól szavaztak, jó felé halad az ország, nincs szükség gondolkodásra, megteszi azt a kormány helyettetek.Úgy mint a szocializmusban.
    Úgy érzem csalódnom kell az Európa Unióban.

    VA:F [1.9.3_1094]
    Értékelés: +1 (1 szavazás)

Írja meg véleményét!

 
KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos