Ronai and Ronai
AMERIKAI

Leállhat a szövetségi kormány? 2011. február 20. vasárnap 16:39 | Rákócza Richárd Forrás: Los Angeles Times

  • Nincs még hozzászólás
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Leállhat a szövetségi kormány?

Washington – A Los Angeles Times-ban felvetett kérdés korántsem költői, az Egyesült Államok szövetségi kormánya egy alkalommal már bemondta az unalmast pénzhiány miatt. Ezt a fejleményt most sem lehet kizárni.

1995-1996-ban, Bill Clinton elnöksége idején vált működésképtelenné a szövetségi kormány, és a következményeket sokan megszenvedték. Elsősorban több százezer leépített szövetségi alkalmazott, valamint az állami szolgáltatásokat igénybe vevők, ezek a szolgáltatások ugyanis leálltak.

Azóta sokat fejlődött a technológia, a kormányzást újraszervezték – ennek dacára a bezárás réme fenyeget március 4-én, annak minden, másfél évtizede már megtapasztalt velejárójával. Miután a Kongresszusban többségbe jutott republikánusok már a folyó évi büdzsét is 61 milliárddal kívánják kurtítani, amelyet a demokrata Szenátus és maga Barack Obama elnök ellenez, bekövetkezhet a patthelyzet. Az Egyesült Államok Alkotmánya értelmében kongresszusi felhatalmazás nélkül semmilyen minisztérium nem működhet.

Obama és Nancy Pelosi (San Francisco), a törvényhozás kisebbségi vezetője kijelentették: amennyiben leáll a kormányzás, többek közt leáll a segélycsekkek folyósítása, valamint amerikaiak millióit érintő egyéb szolgáltatások. 1995-96-ban a segélycsekkeket folyamatosan postázták, miután az elbocsátások dacára sikerült bizonyos számú alkalmazottat megtartani; most ez sem biztos. Elképzelhető, hogy befagyasztják a folyamatban lévő nyugdíj- és rokkantnyugdíj-kérelmek elbírálását, nem jegyzik be a címváltozásokat és a társadalombiztosítási számokat. Bezárhatnak a múzeumok, nemzeti parkok, nem adnak ki útleveleket.

A „halaszthatatlannak” minősített kormányzati tevékenységek, úgy mint nemzetbiztonság, jogszolgáltatás, ambuláns ellátás – mindenképp folytatódnak. Az elburjánzott szövetségi bürokráciában azonban számos esetben nem világos, mi minősül halaszthatatlan tevékenységnek, és mi nem.

A kormányzás megbénulása felbecsülhetetlen károkat okozhat a nemzet gazdaságának. 1990-ben bekövetkezett egy rövid, háromnapos leállás, ennek költsége különféle számítások szerint 245 és 607 millió dollár között volt. Jacob Lew, Obama elnök költségvetési hivatalának vezetője szerint nem készült stratégia a leállás esetére, és teljes anarchiával riogatta a közvéleményt. A republikánusok szerint ezek az aggodalmak eltúlzottak. Sarah Palin volt alaszkai kormányzó, a lehetséges republikánus elnökjelöltek egyike kijelentette: egy leállás még jót is tenne, mert szorosabb együttműködésre kényszerítené rá a kormányt.

VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 0.0/5 (0 szavazatból)
VN:F [1.9.3_1094]
Értékelés: 0 ( 0 szavazatból)

Címkék:,

  • Nincs még hozzászólás
  • Print Friendly and PDF
  • Betűméret változtatás
Share
Kapcsolódó cikkek

Ezreket vonzanak a wisconsini tüntetések 2011. február 20. vasárnap | AN

Perelik a kormányt a Chrysler-kereskedők 2011. február 18. péntek | AN

Nagy siker a szabadáras prágai kávézó 2011. január 12. szerda | FH

KOHÁNYI TÁRSASÁG LÉPJEN BE!
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
AP VIDEÓ - HÍREK A VILÁGBÓL
Szabad Magyar Tv
Szolgálati közlemény

Felhívjuk vendégbloggereink és olvasóink figyelmét, hogy az alábbi vendégblogok némelyikének legfrissebb posztjai, ill. linkjeik technikai okokból, rajtunk kívülálló, a WordPress.com által bevezetésre kerülő változások következtében nem jelennek meg. Ezért az érintett blog-dobozkák egyelőre üresek. A probléma megoldásán az AN munkatársai dolgoznak. Addig kérjük a bloggereink és olvasóink megértését és türelmét.

Áthidaló megoldásként, a helyzet rendeződéséig itt is felsoroljuk a kárvallott blogok linkjeit, hogy olvasóik mégis el tudják őket érni az AN-ről is:


Az AN szerkesztősége.
2015.03.23.

RSS e-Vitae
RSS kanadaihirlap
RSS torokmonika
Videók

videos